Dnia 16 października 2015 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w której wzięli udział klerycy naszego seminarium.
Inauguracja rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny, której przewodniczył metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Społeczność naszej uczelni wzięła udział we wspólnej modlitwie, homilię wygłosił bp Jan Piotrowski, a klerycy naszego seminarium i chór „Psalmodia” zadbali o piękno liturgii.
Po Mszy wszyscy udali się do sali krakowskiej Filharmonii, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Najpierw rektor Uniwersytetu ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak przywitał wszystkich gości zebranych na sali i wygłosił okolicznościową przemowę, a następnie swoje słowo do wszystkich skierował Ksiądz Kardynał. Studentom rozpoczynającym rok akademicki metropolita życzył, aby “okres studiów był dla nich czasem formowania umysłów i serc”, wykładowcom – sił i wytrwałości, a całemu uniwersytetowi – błogosławieństwa w pełnionej misji.
Po tych przemowach odbył się obrzęd przyjęcia do społeczności uniwersyteckiej studentów I roku. Punktem kulminacyjnym było nadanie godności doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, abp. Celestino Migliore. Po ustaniu gromkich braw laudację wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch.
Na koniec abp Migliore wygłosił okolicznościowy wykład zatytułowany “Format społeczny jako przestrzeń życia w relacji z innymi i transcendencją” w którym nawiązując do trwającego kryzysu emigracyjnego (nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych) i stawianej diagnozy o wewnętrznym kryzysie naszej cywilizacji, arcybiskup przypomniał nauczanie społeczne kolejnych trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Uroczystość uświetnił chór uniwersytecki „Psalmodia”.  Kolejna inauguracja już za nami, a przed nami cały rok wytężonej pracy intelektualnej, która na pewno przyniesie nam wiele pożytku i satysfakcji.

Michał Hans