We wtorek 8 marca w auli krakowskiego Seminarium Duchownego odbyło się pierwsze w 2016 roku spotkanie z cyklu Ich Areopag Wiary. Gościem programu realizowanego przez krakowskich kleryków oraz studentów UPJP2 z dziennikarskiego koła naukowego była jedna z legend polskiej sceny aktorskiej – Anna Dymna.

Głównym tematem na którym opierał się wywiad, była działalność charytatywna w którą bardzo czynnie angażuje się Dymna już od wielu lat. Aktorka w bardzo liryczny sposób odpowiadała na pytania dotyczące fundacji „Mimo wszystko”, a także Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Starała się ukazać wszystkie argumenty przemawiające za tym, że warto pomagać, bo takie postawy pozwalają niepełnosprawnym wynieść się ponad swoją chorobę i stanąć, tak jak to powinno być, na równi z wszystkimi, zdrowymi ludźmi.

Podczas spotkania nie zabrakło również pytań o aktorstwo, począwszy od wartości wyniesionych z domu rodzinnego, powołania do tego zawodu, po rozliczne kreacje filmowe i teatralne z których ludzie pamiętają Annę Dymną. Aktorka jako pedagog krakowskiej szkoły teatralnej na piedestał wyniosła role teatralne, które są  istotą fachu , który wykonuje. Bardzo ciekawe reakcje wywołało pytanie o oddziaływanie ról aktorskich w życiu prywatnym. Odpowiadając na tę kwestię Anna Dymna powiedziała, że profesjonalizm aktorski ukazuje się w tym, że jest się zawsze sobą wraz z posiadanymi wartościami, nie ważne czy przed chwilą na deskach teatru grało się rolę mordercy czy anioła.

Trzeci aspekt poruszony podczas wczorajszego spotkania dotyczył dziennikarstwa, które przeżyło w ostatnich czasach wielki regres. Anna Dymna opowiadała, jak to kiedyś prawdziwi dziennikarze z powołania przygotowywali się do wywiadów, byli elokwentni i eleganccy, a dziś co raz częściej spotyka się „hieny”, które w ogóle nie zainteresowane są tematem prowadzonej rozmowy, szukają sensacji i nieustannie „polują” na ciekawą, niekoniecznie rzetelną, informację.

Spotkanie, które zgromadziło rekordową publiczność ( ponad 250 osób), zakończyło się jak zwykle pytaniami publiczności oraz tradycyjnym już losowaniem upominków spośród osób, które zadeklarowały swoją obecność w owym wydarzeniu na portalu społecznościowym – facebook. Kolejne spotkanie z cyklu: Ich Areopag Wiary zaplanowane jest na kwiecień.

Marcin Stopka