W sobotę 21 maja odbędzie się w krakowskim Seminarium Duchownym Dzień Otwarty. O tym co tak naprawdę będzie się działo przy ul Podzamcze 8 podczas tego dnia opowiada w imieniu organizatorów kl. Marcin Stopka, rok III.

Redakcja: Czym jest Dzień Otwarty w krakowskim Seminarium Duchownym?

Kl. Marcin Stopka: Dzień Otwarty jest przede wszystkim możliwością zobaczenia gmachu Seminarium, który nie ma co ukrywać jest nieco zagadkowy ze względu na ograniczone możliwości wchodzenia tam. Oczywiście powody, które skłaniać mogą do odwiedzenia nas w sobotę 21 maja, mogą być skrajnie różne. Z jednej strony zapraszamy tych, którzy chcą po prostu zobaczyć budynek, zabytki, również oddać cześć relikwiom, a z drugiej ten fizyczny wymiar poznania budynku jest ważny dla osób, które być może za jakiś czas sami przekroczą nasze progi, aby rozeznać swoją drogę powołania. Temu służyć ma również prezentacja planu dnia oraz regulaminu, którą przygotowują klerycy specjalnie na to spotkanie.

Co tak naprawdę kryje się pod tym enigmatycznym sloganem “Seminarium z pasją”, który ma zachęcić wszystkich do odwiedzenia gmachu, w którym kształcą się przyszli krakowscy i bielsko-żywieccy kapłani?

Hasło “Seminarium z pasją” jest w pewnym sensie manifestem naszym wobec świata. Chcemy pokazać, że sama instytucja Seminarium, jak i wszyscy klerycy tylko z pozoru wydają się zamknięci na świat i wydarzenia bieżące. Ukażemy wszystkie akcje, od charytatywnych po czysto rekreacyjne, w które czynnie angażują się klerycy. Wszystko po to, aby raz na zawsze obalić tezę, jakoby osoba przychodząca do Seminarium musiała wyzbyć się własnych zainteresowań, talentów i umiejętności.

Już od kilku lat Dzień Otwarty w WSD Kraków to nie tylko możliwość zwiedzania budynku, ale szereg różnych atrakcji. Co takiego zobaczyć będzie można w tym roku?

Pokażemy wszystko – tak można byłoby powiedzieć najłatwiej, ale nie jest to dobre stwierdzenie, bo natłok rzeczy tylko przeszkadza w zwiedzaniu. Przygotowaliśmy precyzyjną i dobrze opracowaną mapę zwiedzania. Goście będą mogli zobaczyć wiele pomieszczeń i jednocześnie poznać regulamin oraz plan dnia, który fragmentarycznie będą ukazywać klerycy w poszczególnych miejscach. Pokażemy, czym my – klerycy – żyjemy na co dzień i co dzieje się w przełomowych dla naszej wspólnoty momentach. Tak jak sercem całego Seminarium, tak i sercem tego Dnia Otwartego musi być Chrystus. dlatego w jednej z kaplic będzie cały czas wystawiony Najświętszy Sakrament, aby każdy mógł zanieść swoje prośby bezpośrednio do Ojca, którym to miejsce jest po prostu wypełnione.

Rok w rok nie brakuje nowości w prezentacji Seminarium, co takiego będzie w tym roku?

Nowością będzie przede wszystkim koncert naszego kleryckiego zespołu „Rock Miłosierdzia”, który odbędzie się o 10:00, 12:00 oraz 14:00. Zaprezentują oni kilka utworów ze swojego autorskiego repertuaru, z którym na pewno warto się zapoznać. Ponadto przygotowaliśmy atrakcje dla najmłodszych gości. Będą to dedykowane pieczątki w różnych częściach budynku i specjalna mapa – album do ich zbierania. Na każdego wytrwałego wędrowca, który zbierze wszystkie znaki, czekać będzie nagroda. Absolutną nowością w tym roku jest przyjęcie grup zorganizowanych. Liczymy na to, że księża zechcą zorganizować wyjazd do Krakowa, a na planie zwiedzania nie zabraknie słynnego P8 czyli budynku Seminarium. Prócz tego, przykładem lat ubiegłych, przy furcie Seminaryjnej będą także czekać klerycy władający dobrze językami obcymi, aby i gościom zza granicy ukazać nasze krakowskie mieszkanie. Na zakończenie Dnia Otwartego odbędzie się mecz kleryków z lektorami i ministrantami krakowskich parafii.

Ilu uczestników się spodziewacie?

Trudne pytanie, bo prawdę mówiąc warto coś takiego zorganizować chociażby dla 10 osób. W zeszłym roku gmach Seminarium odwiedziło około 400 osób. Jesteśmy przygotowani na każdą ilość i o tym mogę zapewnić, że nikt nie zostanie „odprawiony z kwitkiem”. Na dzień dzisiejszy mamy zgłoszonych kilka grup z parafii archidiecezji krakowskiej. Przybędzie do nas także na pewno duszpasterstwo powołań diecezji bielsko-żywieckiej. Informacje otrzymały wspólnoty parafialne, plakaty niebawem zawisną w ważnych miejscach Krakowa, klerycy hucznie zapraszali uczestników pieszej pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik, księża otrzymali prośby o zorganizowanie wyjazdu i ogłoszenie w swoich parafiach naszego wydarzenia. Także jak widać będzie dla kogo się trudzić.

Jakie oczekiwania związane z tym Dniem Otwartym ma WSD AK?

Chcemy po pierwsze ukazać kleryka jako normalnego człowieka, angażującego się czynnie w życie publiczne – bo przecież ma on być dla ludzi. Jest wiele środowisk do których nie sięga duszpasterstwo parafialne, a może w nie wniknąć kleryk, który mówiąc kolokwialnie „zna się” na tym i w ten sposób nieść Chrystusa. Nie ma co ukrywać, że każda akcja Seminarium – na zewnątrz, jest też akcją powołaniową. Dlatego w trakcie Dnia Otwartego będzie można porozmawiać z przełożonym i Ojcem Duchownym.