Sobota w Krakowskim Seminarium Duchownym upłynęła pod znakiem Dnia Otwartego. Przez sześć godzin klerycy przyjmowali wszystkich gości, którzy chcieli zobaczyć budynek Seminarium, a także plan dnia i regulamin jaki obowiązuje alumnów archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Punktualnie o godzinie 9:00 drzwi Seminarium Duchownego przy ulicy Podzamcze 8 zostały otwarte. Klerycy wyszli na krakowskie planty, aby zapraszać do wejścia tych, którzy nie mieli w planach zwiedzania Seminarium, a zorganizowane grupy zaczęły zbierać się na dziedzińcu. Już po godzinie Dnia Otwartego frekwencja odwiedzających sięgała połowę tego, ilu gości odwiedziło Seminarium rok wcześniej. Klerycy nie próżnowali, co chwile rozmównicę opuszczały kolejne grupy podążając drogą przeznaczoną przez organizatorów do zwiedzania.

Wielką furorę wywołały dwie przygotowane atrakcje: mapki do zbierania pieczątek przez najmłodszych oraz koncert kleryckiego zespołu Rock Miłosierdzia. Alumni w seminaryjnej auli wystąpili trzykrotnie, o 10:00, 12:00 i 14:00. Wszystkie koncerty cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Na trasie zwiedzania pojawiły się także liczne prezentacje – zwiedzający mogli poznać dzień kleryka, formy aktywności sportowej i duszpasterskiej oraz indywidualne pasje kleryków, a także zobaczyć jedyną w swoim rodzaju scenkę przedstawiającą… pobudkę kleryka. Nie brakło oczywiście także oferty dla ducha – przez cały dzień w kaplicy Miłosierdzia Bożego trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a zainteresowani mogli skorzystać z rozmowy lub spowiedzi u ojców duchownych.

Ostatecznie mury Seminarium Duchownego w Krakowie odwiedziło co najmniej 875 osób. Wśród nich znalazły się dzieci, grupy parafialne, szkoły, grupy obcojęzyczne, siostry zakonne, a nawet kilku kandydatów, którzy wyrazili swoją chęć wstąpienia do Seminarium. Wszystkich gości otaczamy modlitwą i zapraszamy na kolejne akcje przygotowane przez naszych kleryków.

Marcin Stopka