Kolejnym gościem kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i studentów z Dziennikarskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w cyklu Ich Areopag Wiary była dziennikarka Brygida Grysiak.

Brygida Grysiak to postać nietuzinkowa. Rodowita krakowianka jak sama wspomina od zawsze chciała być dziennikarką. –Chciałam być dziennikarką, ale nie jest to moje powołanie. Moim powołaniem jest bycie matką, jestem tego pewna. Powiem więcej, nie byłam sobą zanim nie zostałam matką. Dziennikarstwo to trudny zawód bazujący na opinii publicznej, jak w takim środowisku radzi sobie osoba wierząca? – Nikt nigdy nie narzucał mi co mam powiedzieć. Ja nie mam potrzeby mówić, że jestem katolikiem. Mam potrzebę żyć Ewangelią. Nasza wiara jest ciągle wystawiana na próbę, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Brygida Grysiak to również ambasadorka Światowych Dni Młodzieży. – To doświadczenie jest niezwykłe, muszę powtórzyć za Krzysztofem Hołowczycem, innym ambasadorem: każde Światowe Dni Młodzieży naznaczają człowieka. Nawiązując do ŚDM prowadzący zadali pytanie o Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który tak niedawno zakończył się w Kościele. –Mój znajomy ksiądz mówi, że alternatywa jest taka: albo miłosierdzie albo wojna. Świat niestety wybrał wojnę, ale ta alternatywa jest w każdym z nas, bo miłosierdzie zaczyna się już w zaciszu naszych domów. Od Jubileuszu rozmowa płynnie przeszła na temat osoby abp. Konrada Krajewskiego, którego Brygida Grysiak określiła mianem „mistrza miłosierdzia”. – Jest to człowiek niesamowity, to jakie on ma podejście do człowieka i to nie od czasu, kiedy został arcybiskupem. Pomagał potrzebującym w Łodzi, pomaga i teraz w Rzymie. Niektórzy mówią, że papież Franciszek ma do niego zaufanie bezgraniczne. Na koniec wzruszającego świadectwa dziennikarka przyznała: – Moim marzeniem jest pokój w Syrii i o to się modlę.

Po spotkaniu jeszcze przez wiele minut trwały rozmowy, autografy i zdjęcia z zaproszonym gościem, a wychodzący obserwatorzy zgodnie mówili, że był to chyba najlepszy Ich Areopag Wiary w jakim uczestniczyli.

Marcin Stopka