Dziś w seminaryjnej kaplicy dwudziestu pięciu alumnów piątego roku Seminarium Duchownego przyjęło błogosławieństwo Admissio.

Jak co roku Mszy Świętej  przewodniczył biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Zdecydowana większość, bo aż 19 kleryków przystępujących do tego obrzędu pochodzi z archidiecezji krakowskiej, pozostała szóstka z diecezji bielsko-żywieckiej. Całą genezę: czym jest, do czego usposabia i jak prawidłowo odczytać owo Admissio przypomniał kaznodzieja, którym w tym roku był wikariusz generalny i dyrektor wydziału katechetycznego kurii bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski. Mówił: Admissio samo w sobie bardzo trudno wytłumaczyć, gdyż różni się znacząco od chociażby urzędu lektora czy akolity. Ma wymiar i znaczenie czysto duchowe. Jest to moment w którym wasze rozeznanie wewnętrzne łączy się z rozeznaniem Kościoła względem waszej drogi do kapłaństwa. (…) Jednakże pewność powołania to nie jest pewność siebie. Pewność powołania jest oparciem w trudnościach kapłańskiego życia, a pewność siebie może być zgubą. (…) Admissio i kapłaństwo jest po to byś stale czuł się nieswojo, dlatego że wchodzisz w wielką tajemnice misterium samego Chrystusa. Tak swoje słowo skierowane do kleryków zakończył ks. Marek. Na zakończenie Najświętszej Ofiary swoje słowo do nowo pobłogosławionych skierował biskup Pindel, który życzył alumnom takich przymiotów jakimi odznaczał się ich rocznikowy patron czyli bł. ks. Michał Sopoćko, zarówno jako spowiednik, teolog jak i ten, który był znaczącą postacią na drodze misji św. siostry Faustyny.

Po Mszy Świętej odbyło się już tradycyjne spotkanie opłatkowe z udziałem metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. W życzeniach dziekan kleryków podziękował pasterzowi za 11 lat i 6 miesięcy posługi dla Kościoła krakowskiego i zapewnił o nieustannej modlitwie środowiska seminaryjnego za eminencje. Po życzeniach odbyła się kolacja wigilijna zakończona wspólnym kolędowaniem.

Admissio przyjęli:

 1. Bachleda-Szeliga Bartłomiej
 2. Banowski Grzegorz
 3. Filar Marcin
 4. Grociak Bartłomiej
 5. Hans Michał
 6. Jagos Patryk
 7. Janowiak Adam
 8. Kajzar Jerzy (B-Ż)
 9. Kijas Batłomiej (B-Ż)
 10. Kolczak Karol
 11. Kozik Mateusz
 12. Kuliński Jakub (B-Ż)
 13. Mąka Michał
 14. Mleczek Michał
 15. Musur Jakub (B-Ż)
 16. Nawara Dariusz
 17. Pietraszko Sławomir (B-Ż)
 18. Pietrzak Dariusz
 19. Sasuła Krzysztof
 20. Skwarek Bartłomiej
 21. Sztafiński Grzegorz (B-Ż)
 22. Tucznio Michał
 23. Wajda Bartłomiej
 24. Wykupil Szymon
 25. Wyrobkiewicz Mateusz

Marcin Stopka