W dniach 27-30 grudnia 2016 w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie odbyły się coroczne „Rekolekcje po męsku” (znane wcześniej jako „Rekolekcje dla maturzystów”).

Wydarzenie zostało zorganizowane w całości przez 13 kleryków naszego seminarium, a duchową opiekę nad nim sprawował ojciec duchowny, ks. Bogusław Kastelik. W rekolekcjach wzięło udział łącznie 52 uczestników w wieku 15-27 lat, w tym 32 z diecezji bielsko-żywieckiej.

Rekolekcje odbyły się pod hasłem roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, według programu formacyjnego przygotowanego przez kleryków, którzy prowadzili spotkania w grupach oraz wspólną modlitwę – liturgię godzin, adoracje Najświętszego Sakramentu i medytacje nad Słowem Bożym. Zaprosili licznych gości, którzy pomagali uczestnikom pochylić się nad tajemnicami powołania i głoszenia Ewangelii – byli to bp Grzegorz Ryś, ks. Sławomir Kołata – v-ce rektor seminarium, ks. Dariusz Guziak – duszpasterz powołań archidiecezji krakowskiej, ks. Grzegorz Gruszecki – proboszcz żywieckiej konkatedry (jeszcze rok temu współorganizator rekolekcji), przedstawiciele wspólnoty Cenacolo i klerycki zespół „Rock Miłosierdzia”, który w ostatni wieczór zagrał koncert ewangelizacyjny. Dużym przeżyciem dla wielu uczestników były wizyty w krakowskich Domach Pomocy Społecznej, gdzie udali się, aby doświadczyć miłosierdzia w praktyce, odwiedzając chorych i wspólnie z nimi kolędując. Klerycy serdecznie dziękują wszystkim księżom, katechetom i animatorom, którzy pomogli w organizacji i rozpropagowaniu „Rekolekcji po męsku” i już zapraszają chętnych na następną edycję, która tradycyjnie odbędzie się końcem grudnia.

Marcin Filar, fot. Adam Duraj