Pięć sal wykładowych wypełnionych po brzegi, ponad 120 uczestników, spotkanie z klerykami i Msza Święta jako centrum przeżywanego dnia, to elementy, które złożyły się na przeprowadzony w naszym seminarium, egzamin na ceremoniarza i animatora służby liturgicznej.

Jak co roku w Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizowany jest kurs na animatorów liturgicznych. Zajęcia przygotowujące miały miejsce w Pogórzu. Już po raz drugi egzamin został przeprowadzony w murach naszego seminarium, dzięki czemu, młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich mogła zobaczyć nasz dom od środka.

Przybyłych gości przywitał ks. v-ce rektor Sławomir Kołata, po czym diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Sławomir Zawada objaśnił zasady egzaminu zebranej młodzieży.

Kolejnym punktem programu było wypełnienie testu dotyczącego zagadnień
poruszanych podczas wcześniejszego kursu.  Następnie klerycy zaprosili uczestników do swoich pokoi na spotkania w grupach.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia sprawowana w kaplicy seminaryjnej spotkania. Słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Przemysław Gawlas – nowy opiekun duszpasterstwa powołań. W swojej homilii zwrócił uwagę na to, że ludzie w oczach kapłana powinni widzieć Boga.

Ostatnim punktem spotkania był wspólny obiad poprzedzony losowaniem nagród, które wręczył szczęśliwcom ks. v-ce rektor Sławomir Kołata. Dla wszystkich zebranych zostały przygotowane pamiątkowe upominki.  Po oficjalnym zakończeniu i ogłoszeniu wyników, nowi animatorzy wraz
z opiekunami wrócili do swoich parafii.

Maciej Godzieszka