W naszym seminarium od 27 do 30 grudnia 2017 już po raz kolejny odbyły się „Rekolekcje po męsku” przygotowane przez kleryków naszego seminarium, a opiekę duchową nad nimi sprawowali nasi przełożeni: ojciec duchowny Bogusław Kastelik oraz ksiądz prefekt Dariusz Susek. W wydarzeniu wzięło udział 34 chłopaków, którzy przyjechali do naszego Domu z obu diecezji: Bielsko-Żywieckiej i Krakowskiej.

Przebieg owych rekolekcji można streścić jednym hasłem: „Na pełnych obrotach”. Dlaczego takie hasło? Ponieważ tym razem położyliśmy nacisk na maksymalne wykorzystanie czasu, tak aby żadna minuta nie została zmarnowana. Mszę Świętą inauguracyjną, rozpoczynającą rekolekcje odprawił rektor seminarium duchownego – ksiądz Janusz Mastalski. W swoim słowie zachęcał młodych uczestników, aby odważnie malowali obraz swojego życia, a także swojej osobowości.

Plan każdego dnia był obficie wypełniony różnymi punktami programu. Klerycy jak w ubiegłym roku prowadzili spotkania formacyjne dla uczestników, przygotowali wspólne modlitwy, adorację, oraz Liturgię Godzin. Centrum każdego dnia była Eucharystia. Podczas tej edycji rekolekcji wspólnie zastanawialiśmy się nad mocą Słowa Bożego, doświadczaliśmy Jego uzdrawiającej mocy. Odwiedziliśmy również klasztor Benedyktynów w Tyńcu i wysłuchaliśmy opowieści jednego z ojców na temat życia, historii i powołania zakonników. Natomiast w ostatni wieczór kapłańsko-klerycki zespół „Rock Miłosierdzia” zagrał dla nas koncert ewangelizacyjny.

Wielu uczestników przyjechało na te rekolekcje w celu wyciszenia się, nabrania sił duchowych, a także w celu rozeznania swojego powołania.

Jako klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, za wspólną modlitwę, oraz spotkania w grupach. Dziękujemy za wspaniałe świadectwo żywej i prawdziwej wiary.
Pragniemy podziękować również wszystkim księżom, katechetom i animatorom, którzy pomogli w organizacji i rozpropagowaniu „Rekolekcji po męsku”.

Korzystając również z okazji zapraszamy już na kolejną edycję rekolekcji, które odbędą się 27-30 grudnia 2018 roku!

Piotr Bułka