Wszystkie przygotowania zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach tak, by długo zapowiadany dzień 16 kwietnia 2018 roku stał się dniem wyjątkowym. Gościliśmy bowiem w naszym Domu alumnów i przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej. Było to pierwsze takie spotkanie o charakterze integracyjnym, powstałe ze wzajemnej inicjatywy księży rektorów: Janusza Mastalskiego i Kacpra Radzkiego.
Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej w naszej kaplicy, ponieważ zjednoczenie z Chrystusem jest dla nas seminarzystów najwłaściwszym punktem wyjścia do spotkania z drugim człowiekiem. Eucharystii przewodniczył ksiądz v-ce rektor Sławomir Kołata, w towarzystwie koncelebransów spośród obu seminariów, natomiast homilię wygłosił ksiądz v-ce rektor Mateusz Hosaja. Podkreślił w niej, że wszyscy tworzymy jeden, powszechny Kościół, a także, iż posiadamy wspólne cele, to jest rozeznawanie woli Bożej
w naszym życiu. Od Stołu Pańskiego przeszliśmy do stołu na refektarzu, by spożyć wspólny posiłek. Po nim, podzieleni na mniejsze grupy wyruszyliśmy na miasto, aby pokazać naszym drogim gościom miasto Kraków. Najczęściej odwiedzanymi miejscami były: Wawel, Sanktuarium w Łagiewnikach, Centrum św. Jana Pawła II, Bazylika Mariacka oraz Stare Miasto. Na koniec alumni zawitali do Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. Tam mogli pomodlić się w kaplicy oraz zobaczyć słynne „okno papieskie” od drugiej strony.
Po powrocie ze zwiedzania, zwabieni aromatem grillowanej karkówki, nasi goście przybyli do seminaryjnego ogrodu, by zakosztować specjałów z grilla, przygotowanych przez krakowskich alumnów. Ostatnim akcentem dnia było spotkanie w auli seminarium, gdzie w humorystyczny sposób zostały przedstawione sceny z naszego życia codziennego. Po wszystkim nadszedł czas na obustronne podziękowania oraz proklamację dekretu o wzajemnej przyjaźni między seminariami. Wspólna modlitwa zakończyła ten szczególny czas spotkania.
Wszyscy klerycy i przełożeni mają świadomość tego, że dzisiejszy dzień dał początek czemuś pięknemu: współpracy i przyjaźni, która nie poprzestanie na jednym tylko spotkaniu. Ta wizyta była świetną okazją do zawiązania nowych znajomości, a więc budowania relacji, poznania ludzi, którzy są na tej samej drodze co my oraz nie tyle dowiedzenia się, co nas łączy, a co dzieli, lecz do podzielenia się swoim świadectwem wiary w Zmartwychwstałego, którego przecież jesteśmy uczniami.
Zapewniamy wszystkich tworzących społeczność Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu o modlitwie i dziękujemy Panu Bogu za wspólnie spędzony czas.

Paweł Sowa