„W sercu Jezusa, w sercu Maryi”– pod tym hasłem V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę, zgromadziła przeszło dwa tysiące osób. Wśród pielgrzymów byli Rektorzy, Przełożeni, Ojcowie Duchowni i klerycy wspólnot seminaryjnych z naszego kraju, a także przedstawiciele, którzy przybyli spoza granic. Wspólną modlitwę o święte powołania kapłańskie i zakonne prowadzili: abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania, i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Na placu przed Bazyliką katedralną mieliśmy okazję porozmawiać z Arcybiskupem Jorge Carlos Partón Wong, a następnie upamiętnić wspólną fotografią nasze spotkanie. Po krótkim słowie powitania wysłuchaliśmy konferencji abp. Grzegorza Rysia. Ważny punkt konferencji stanowiło pytanie, czy kapłaństwo może być jarzmem nie do udźwignięcia. – Tak może być. Jarzmo staje się jarzmem nie do uniesienia, kiedy mamy do czynienia z religią zredukowaną do prawa, przepisów i zwyczajów. Ciężarem nie do uniesienia jest jarzmo, do którego nie masz serca. I nie przyjąłeś go sercem. To, czego nie kocham, to, z czym się nie utożsamiam, to, czego nie przyjąłem do swojego wnętrza stanie się bardzo szybko w moim życiu jarzmem, którego nie uniosę – odpowiadał metropolita łódzki. Dalej wyjaśnił, co może być takim ciężarem, jest nim m.in. modlitwa brewiarzowa i zachowanie celibatu. Arcybiskup odniósł się do praktyk modlitewnych, które są proponowane w seminarium – czy zdążyłeś je pokochać? Modlitwę w Archikatedrze zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, przed Panem rozważaliśmy prawdę o pokornym sercu.
Procesji Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę, przewodniczył abp Wojciech Polak. Moment przejścia połączony był z modlitwą różańcową, był to czas, który wzbudził wiele emocji nie tylko w uczestniczących, ale także w osobach przyglądających się pielgrzymce.
Wspólne spotkanie zostało zakończone Mszą Świętą w Bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił abp Jorge Carlos Patrón Wong, który przestrzegał przed niewłaściwym traktowaniem kapłaństwa. Moje kapłaństwo nie jest moim projektem. A moja parafia nie jest moim prywatnym ogródkiem, który mogę uprawiać, jak mi się tylko podoba. Logika Ewangelii zaprasza nas do przyjęcia tego, co Pan mi daje, a zatem całej rzeczywistości mojego życia. Tej, a nie innej wspólnoty seminaryjnej. Tych, a nie innych formatorów. Tego, a nie innego biskupa. Tej, a nie innej diecezji. Tej, a nie innej parafii. Mam być dyspozycyjny wobec tego, co otrzymuję. Otwarty i wrażliwy na innych. Ksiądz Arcybiskup odniósł się także, do hasła tegorocznej pielgrzymki. Zwrócił uwagę na serce, które jest głębią. To właśnie w nim powinniśmy rozeznawać otrzymany dar i uczynić go centrum naszego życia, podkreślając rolę ewangelizacji. Po błogosławieństwie wszyscy zebrani zwrócili swe myśli ku Pani Jasnogórskiej w akcie zawierzenia, który poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Po zakończonych uroczystościach, umocnieni Bożym Słowem, Eucharystią i świadectwem wszystkich zebranych wróciliśmy do Seminarium.

Marcin Pytko