Serce Jezusa jest Niezgłębioną księgą mądrości, z której czyta się Boga…

Tę Miłość powinniśmy adorować, zginać przed Nią kolana: wtedy nasze serce staje się mądrym i wrażliwym – przypomniał ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy świętej odpustowej w seminaryjnej kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tutaj klerycy o poranku zawierzają Chrystusowi rozeznanie powołania. Tu również podsumowują każdy dzień formacji. Jak w każdym seminarium, tak i w domu na krakowskim Podzamczu próżno szukać ważniejszego miejsca niż kaplica, gdzie można przeżywać spotkanie z żywym Bogiem. Szczególną okazją do dziękczynienia za dar Jego Obecności jest uroczystość patronalna. Odpust Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadający w tym roku 8 czerwca, zgromadził przełożonych, ojców duchownych, neoprezbiterów, diakonów i alumnów, a także przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Wspólnej modlitwie przewodniczył emerytowany metropolita krakowski, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

W homilii długoletni sekretarz świętego Jana Pawła II zachęcał do zachwytu nad tajemnicą miłości Stwórcy. Przebite Serce Jezusa to najbardziej wstrząsający i wymowny symbol miłości Boga do człowieka i solidarności Boga z człowiekiem – zauważył hierarcha, który prosił zgromadzonych, aby upodobniali własne serca do Serca Zbawiciela, przyswajając sobie Jego sposób patrzenia na świat i ludzkie sprawy. Kaznodzieja wspomniał również, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to od 1995 roku Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Zwracając się do neoprezbiterów, rozpoczynających wkrótce posługę w Kościele krakowskim i bielsko-żywieckim, kardynał powiedział: dar waszego kapłaństwa otrzymał cały lud Boży – jesteście powołani, by głosić miłość Serca Jezusowego. Najmłodsi kapłani obu diecezji usłyszeli zachętę do modlitwy o wytrwałość dla młodszych kolegów, postępujących w przygotowaniach do całkowitego poświęcenia życia Panu. Taka wzajemna troska i życzliwość powinny być wciąż umacnianymi elementami seminaryjnej codzienności. Tutaj zawiązujemy przyjaźnie, bo jesteśmy we wspólnocie ludzi, którzy służą sprawie, dla której Syn Boży przyszedł na świat – stwierdził były metropolita krakowski. Radością dla całej wspólnoty stał się niewątpliwie obrzęd ustanowienia nowego akolity. Został nim Wojciech Leśniak z rocznika III.

Po Eucharystii i nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa miała miejsce uroczysta kolacja. Tradycyjnie absolwenci seminarium wyrazili wdzięczność Bogu i ludziom za sześć lat wzrastania do kapłaństwa. Darem neoprezbiterów z rocznika błogosławionego księdza Michała Sopoćki będzie witraż z wizerunkiem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, mający zostać umieszczony w prawym oknie prezbiterium kaplicy Serca Jezusowego.

Michał Grzesiak