Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prof. dr. hab. Janusza Mastalskiego biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Papieską nominację ogłoszono w poniedziałek, 3 grudnia 2018 roku, w samo południe. Wraz z rektorem krakowskiego seminarium do godności biskupiej został wyniesiony ks. dr Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wobec kapłanów i dziennikarzy, licznie zgromadzonych w siedzibie Kurii Metropolitalnej, komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce podał do publicznej wiadomości ks. abp Marek Jędraszewski. Bezpośrednio po uroczystości w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, biskup nominat Janusz Mastalski powrócił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W domu przy ulicy Podzamcze 8 powitał go ks. dr Sławomir Kołata, wicerektor, w towarzystwie ojców duchownych oraz alumnów. Wspólnota seminaryjna zebrała się w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie w duchu radości i wdzięczności odśpiewano hymn “Te Deum laudamus”.

W słowie skierowanym do zgromadzonych ks. Janusz Mastalski wyraził wdzięczność Bogu i papieżowi Franciszkowi, a także swoim współpracownikom i wszystkim klerykom. Prosząc o modlitwę, zapewnił, że nie zapomni o krakowskim seminarium. Nowy biskup wyraził nadzieję, iż w swojej posłudze będzie wychodził naprzeciw ludzkim oczekiwaniom i potrzebom, w czym pomogą mu dobre rady wiernych. Zapowiedział, że na razie nie zostawia swoich domowników, a w niedalekiej przyszłości zatroszczy się o przekazanie seminarium w dobre ręce.

 

Galeria:

 

 

Michał Grzesiak