W tegorocznych uroczystościach Niedzieli Bożego Miłosierdzia wzięli udział klerycy z Tanzanii, którzy studiują w Rzymie. Do krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Wyższego Seminarium Duchownego zawitali w ostatnie dni swojego pobytu w Polsce.

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego przez całą niedzielę opiekowali się braćmi z Tanzanii, przybliżając im kult Miłosierdzzia Bożego oraz jego historię w Krakowie.
Dzięki wspaniałej gościnności sióstr Matki Bożej Miłosierdzia nasi goście zwiedzili celę, w której odeszła do Pana św. siotra Faustyna Kowalska. Droga zapoznawania się z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia była jednak znacznie dłuższa, obejmowała bowiem kaplicę, w której znajduje się oryginalny, łaskami słynący obraz Jezusa Chrystusa Miłosiernego oraz grób św. siotry Faustyny. Podziwianie panoramy Krakowa umożliwiła wieża widokowa. Nie zabrakło także zwiedzenia wnętrza sanktuarium oraz uczestnictwa w nabożeństwie Godziny Miłosierdzia oraz Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Po całym dniu modlitwy i medytacji skupionej na Bożym Miłosierdziu goście z Tanzanii zasiedli przy stole z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego, lecz nie był to koniec przebywania razem i wzajemnego umacniania się na drodze powołania.

W poniedziałek, po wspólnej jutrzni oraz rozmyślaniu, wręczono alumnowi Peterowi Wangwe, który już w maju zostanie diakonem, monstrancję zakupioną przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Dzięki niej wierni z diecezji Kigoma będą mogli adorować Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Po śniadaniu sala rekreacyjna naszego seminarium szybko zaczęła się zapełniać klerykami zainteresowanymi rozmową z braćmi z Tanzanii. Była to wspaniała szansa na poznanie duchowości wśród wiernych, przebiegu formacji, a także specyfiki pracy duszpasterskiej. Bardzo dużą potrzebą, i to przed niesieniem Chrystusa, jest zapewnienie podstawowych warunków, a przede wszystkim dostępu do wody, oraz, w miarę możliwości, elektryczności. Praca duszpasterza polega zatem nie tylko na głoszeniu Słowa Bożego, ale także na wstawianiu się za wiernymi u lokalnych władz i staraniem się o ich bazowe potrzeby.

Następnie, na zakończenie przygody z Krakowem, klerycy z Tanzanii uczestniczyli w zwiedzaniu m.in. rynku i wieży Bazyliki Mariackiej, a także spróbowali polskiej kuchni w postaci m.in. kopytek, pierogów i klusek śląskich, które zresztą bardzo przypadły naszym gościom do gustu.

kl. Patryk Zaręba