14 października metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski odwiedził naszą seminaryjną wspólnotę. Wizyta Pasterza u progu nowego roku formacyjnego była wyrazem Jego ojcowskiej troski o rozwój alumnów.

W wygłoszonej konferencji zwrócił On uwagę na problemy lokalnego kościoła. Zachęcał, aby brać przykład z wielkich kapłanów naszej Ojczyzny. Metropolita wskazywał na nieugiętość, jednoznaczność i siłę ducha św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przywołane przez Arcybiskupa wydarzenia z życia obu kapłanów, skłoniły słuchaczy do zadania sobie ważnego pytania: Na ile dorastam wewnętrznie do wymagań Chrystusa, które On we mnie pokłada? Arcybiskup apelował, aby w pełni wejść w tajemnicę powołania i dać się przemienić Jezusowi. Przemiana ta może się dokonać tylko w strefie ciszy i modlitwy, którą należy odnaleźć w seminarium. Metropolita krakowski, powołując się na lata swojej młodości, zachęcał zebranych do odważnej postawy sprzeciwu wobec zła obecnego we współczesnym świecie. Na zakończenie konferencji arcybiskup życzył klerykom, aby każdego dnia doświadczali przeogromnej mocy Boga i pamiętali o wierności w osobistej modlitwie.

Każde spotkanie z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim umacnia kleryków na drodze rozeznawania powołania oraz uczy właściwego spojrzenia na aktualne problemy w świecie. Rektor seminarium w imieniu kleryków podziękował za spotkanie oraz poprosił arcybiskupa o podtrzymywanie tradycji jak najczęstszego odwiedzania alumnów w seminarium.

kl. Krzysztof Kawik, fot. kl. Jakub Polak