Jezus, nauczając w świątyni, zapytał: «Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest synem Dawida? Wszak sam Dawid mówi mocą Ducha Świętego: „Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje”. Sam Dawid nazywa Go Panem, jakże więc jest tylko jego synem?» A liczny tłum chętnie Go słuchał.

(Mk 12, 35-37)

            Większość z nas ma przykre wspomnienie ze szkoły, kiedy został wywołany do odpowiedzi, zwłaszcza gdy nie był przygotowany, albo nagle został wezwany do przełożonego, a nic tego nie zapowiadało i wywołało to przeróżne emocje od zaciekawienia po lęk. Jednak największym wyzwaniem może być konfrontacja z osobą, do której dotarła informacja, że się o niej plotkuje.

            Dzisiaj to Jezus wywołuje do tablicy i zadaje pierwszy pytanie. Co więcej, prowokuje plotkujących o Nim uczonych w Piśmie. Ma to na celu wybić ich z rutyny myślenia o Bogu. Chce im po raz kolejny uświadomić, że nie należy Jego misji i posłannictwa mieszać z politycznym powstaniem, ale spojrzeć w szerszym kontekście, zasadniczo najszerszym, czyli z perspektywy niepojętego Boga.

            Czy Ty plotkujesz o Bogu? Może dziwne pytanie, ale warto się nad nim pochylić, bo jeżeli nie, to należałoby się zastanowić: dlaczego? Zauważmy, że plotkujemy o osobach, które jakoś nie mogą nam wyjść z głowy z pewnych przyczyn. Może to wskazywać, że Bóg jest Ci obojętny… A jeżeli już o Nim plotkujesz, to co jest źródłem tych pseudoinformacji o Nim. Od kogoś usłyszałeś coś i bezmyślnie powtarzasz? Zastanów się czy spotkałeś się z Bogiem osobiście, sprawdziłeś, zweryfikowałeś? Dzisiaj Jezus postanowił zareagować na to, że coś jest nie tak między Tobą a Nim, że coś można jeszcze udoskonalić.

            Zadaje Ci pierwszy pytanie, które ma Cię wybić z rutyny myślenia o Nim. Daj się mu zaskoczyć! Nie stawiaj Bogu granic, nie zamykaj go w swoich schematach. On dzisiaj walczy po raz kolejny o Waszą relację. Nie wyśle Ci wiadomości przez jakiś komunikator, chce porozmawiać z Tobą w cztery oczy, bo to jest zbyt ważne, jesteś dla niego zbyt cenny. Nie przegap tego, odpowiedz mu, daj mu znać, pokaż że Tobie też zależy. Ty też o tą relację powalcz, mimo tego, że może to być bolesne, bo może już wielokrotnie zawiodłeś Przyjaciela, to warto zacząć jeszcze raz!

Michał Krasowski