Bieganie

W naszym seminarium, korzystając z wtorkowych i sobotnich przechadzek sportowych, podejmujemy różne formy aktywności fizycznej. Jedną z nich jest bieganie. Wybierając jako miejsca naszych treningów najczęściej błonia lub bulwary wiślane, mamy doskonałe warunki, aby aktywnie spędzić czas. Biegając w kilkuosobowych grupkach, podczas ponad dwugodzinnej przechadzki sportowej, jesteśmy w stanie przeprowadzić solidny trening. Dla wielu z nas bowiem sport nie jest tylko formą spędzenia czasu i rozładowania energii, ale przygotowywaniem się do licznych imprez biegowych organizowanych w Krakowie (półmaratony, maratony itd.), w których uczestniczymy. Dzięki seminaryjnej siłowni mamy możliwość urozmaicenia naszych ćwiczeń o trening siłowy, a w przypadku niesprzyjającej bieganiu aury, możemy korzystać z bieżni nie przerywając rytmu treningowego. Jednym słowem w naszym seminarium dzięki bieganiu możemy realizować ważną część naszej drogi do kapłaństwa, jaką jest formacja ludzka.

Piłka nożna

Kolejną z dyscyplin, którą uprawiamy jest piłka nożna. Nasze seminarium posiada zespół piłkarski. Bierzemy udział w turniejach na szczeblu ogólnopolskim (Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych) oraz lokalnym (Liga Krakowskich Seminariów Duchownych). Pragniemy pokazać, że dobrze się bawiąc i rywalizując można oddawać cześć Bogu.

Siatkówka

Klerycka drużyna siatkarska to grupa ludzi regularnie spotykających się na treningach. Każdy zawodnik szkoli swoją technikę oraz przygotowuje się do gry w meczach sparingowych i turniejowych. Zespół co roku bierze udział w Mistrzostwach Polski Seminariów Duchownych. Jest to wspaniała okazja do spotkania z alumnami z całej Polski i sprawdzenia swoich umiejętności w potyczkach z wieloma utalentowanymi kadrami, które stają po drugiej stronie siatki. Gra w drużynie daje możliwość aktywnego wykorzystania czasu wolnego, a przede wszystkim wypełnia serce radością i uczy prawdziwej współpracy. Każdy zawodnik trenując, a następnie rozgrywając sparingi i mecze o punkty, ma szansę na zdobycie wielu cennych umiejętności. Wśród nich szczególną wartość ma uczenie się powstawania z upadków i podejmowania walki o zwycięstwo bez względu na trudy, z którymi trzeba się zmierzyć.

Inne sporty

Znakomitym sposobem na odreagowanie po całym dniu jest siłownia. Do dyspozycji mamy bieżnie, rowerki treningowe, a także liczne akcesoria potrzebne do treningu siłowego. Każdego wieczora można tam spotkać stałych bywalców, a także „nowych” kleryków chcących popracować trochę nad swoją kondycją i posturą.

Oprócz siłowni możemy również grać w tenisa stołowego. Potyczki są bardzo emocjonujące, a najbardziej uzdolnieni klerycy wyjeżdżają na ogólnopolskie mistrzostwa, z których niejednokrotnie wracają z wyróżnieniami i nagrodami.

W seminaryjnych pomieszczeniach znajduje się również stół do bilardu. Ta gra ma swoich fanów także pośród kleryków, którzy regularnie toczą boje na „połówki” i „pełne”.

Ciekawą i ostatnio coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu są gry strategiczne. Pośród nas są osoby, które lubią bawić się przy planszówkach, a najtęższe umysły zmagają się grając w szachy.