„On na nowo nas zrodził do żywej nadziei” (1P 1, 3). Nadzieja to w dzisiejszym świecie towar deficytowy, a przecież tak cenny – potrafi uwolnić ludzkie serca od rozpaczy, potrafi przywrócić wiarę w to, że istnieje na tym świecie dobro, o które wciąż warto walczyć. Takie Dobro, dla którego warto żyć. Nadzieja to nieraz najcenniejszy dar, jaki człowiek może dać człowiekowi. Czasem wystarczy jedno słowo, jedna myśl, maleńkie ziarno dobra, które ktoś wrzuci w nasze serce. Z tego ziarna może zakiełkować nadzieja, która jest zdolna przemienić naszą codzienność.

4 grudnia 2021

Szkoła cierpliwości

Socjologowie kultury mówią, że terminem, który najlepiej oddaje mentalność współczesnego człowieka jest przymiotnik instant. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że trafnych przykładów dostarcza nam samo życie. Zapewne każdy z nas nieraz doświadczył pokusy, aby w codziennym zagonieniu, zamiast ugotować dwudaniowy obiad, zaspokoić głód tzw. „zupką chińską”, a więc potrawą, w której przygotowanie nie musimy włożyć żadnego trudu, nie musimy poświęcić czasu na jej przyrządzenie. Wystarczy zalać poszczególne składniki wrzątkiem – efekt jest natychmiastowy! Ciężko jednak ciągle żywić się tego typu substytutami, które z jednej strony nie dostarczają nam składników odżywczych, a z drugiej, może i co nawet ważniejsze, nie mają smaku…

Czytaj dalej

27 listopada 2021

Zło dobrem zwyciężaj

Z roku na rok, a może nawet z miesiąca na miesiąc przybywa opinii, że Kościół ma problem. I nie twierdzą tak wyłącznie zdecydowani krytycy, których łatwo określić mianem antyklerykałów i wrogów wiary. Łatwo obrazić się na wszystkich sygnalizujących trudności i nie zmienić samych siebie ani trochę. Każda i każdy z nas, grzeszników, ma się z czego i dla kogo nawracać. Nie tylko dla własnego zbawienia, ale – przez odkrycie prawdziwego sensu miłości – dla Boga i drugiego człowieka.

Czytaj dalej

20 listopada 2021

Droga wiary

„Zmienił Polskę, zmienił Kościół, wychował pokolenia” – tak Tomasz Terlikowski pisze o jednym z najważniejszych polskich duchownych. Chodzi tutaj o charyzmatycznego założyciela Ruchu Światło-Życie, czyli księdza Franciszka Blachnickiego. Jego życiorys jest fascynujący, a zwłaszcza jego droga wiary – od nie-wiary do wiary będącej świadectwem. Wiary, która pozwoliła mu zmienić po pierwsze samego siebie, a także innych ludzi, których spotykał, a wreszcie również oblicze Kościoła w Polsce.

Czytaj dalej

13 listopada 2021

Korzeń miłości

Powołanie przez Boga do wyłącznej służby Jemu samemu na zawsze pozostaje sekretem. Bóg sam wybiera tych, których chce i zaopatruje ich w umiejętności potrzebne w głoszeniu Ewangelii. Wezwanie domaga się odpowiedzi. Bóg uzdalnia tych, którzy Mu na to pozwalają.  Korzeń musi zostać zapuszczony bardzo głęboko…

Czytaj dalej

6 listopada 2021

Boży dynamizm

Poszukujemy w życiu spełnienia, próbujemy odnaleźć siebie. Wokół ludzie pędzą, ale nie wiadomo dokąd. Za czymś biegną, ale nie wiedzą za czym. Coraz rzadziej chcemy podejmować konkretną przygodę, przygodę życia – zamiast tego wolimy „skakać z kwiatka na kwiatek”, unikając konsekwencji i próbując wszystkiego, czyli tak właściwie niczego… A przecież Bóg zaprasza nas do przygody, niekiedy trudnej, ale jedynej i wyjątkowej.

Czytaj dalej

Miłość nie jest zarezerwowana dla wybranych. Każdy z nas może jej doświadczyć – czy jednak zawsze jest to ta sama miłość? Co tak naprawdę znaczy miłować? Gdzie możemy nauczyć się prawdziwej miłości?

Czytaj dalej