Michał Giedroyć, jak wiemy, pochodził z rodu książęcego – być może zubożałego nieco, ale książęcego. Na wizerunkach, tak jak na tym wizerunku  również, symbolizuje tę prawdę korona, która gdzieś tam jest za nim na ziemi umieszczona. Ta korona i kniaziowskie pochodzenie to jest ważny element, bo on tę koronę ma na ziemi. Oczywiście możemy się zastanawiać, że autor chciał pokazać jego pokorę w taki sposób, że nie korzystał z tego, ale można rozwinąć ten wątek. On nie chciał, nie szukał i wiedział, że nie osiągnie satysfakcji w poszukiwaniu ludzkiej chwały, ludzkiego zadowolenia, ludzkiego spełnienia”

– mówił podczas Eucharystii z wprowadzeniem relikwii bł. Michała Giedroycia ks. dr hab. Andrzej Wójcik, rektor kościoła św. Marka w Krakowie i wykładowca Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Każdy rocznik kleryków na początku formacji otrzymuje patrona rocznikowego. Zwykle są to święci, których rocznica śmierci lub wyniesienie na ołtarze przypada na czas, kiedy rozpoczyna się formacja alumnów. Tak było również w przypadku rocznika bł. Michała – zaledwie dwa lata temu, w czerwcu 2019 roku, uczestniczyliśmy w dziękczynieniu za beatyfikację zakonnika w Bazylice Mariackiej. W środowej Eucharystii uczestniczyli księża przełożeni oraz dobroczyńcy naszego seminarium – państwo Marika i Antoon van Vliet.

Zapraszamy do obejrzenia vloga z wczorajszego wydarzenia, jak również innych materiałów na naszym seminaryjnym kanale na YouTube, m.in. najnowszą serię (PO)WOŁANIE 2 – czyli rozmowy z kapłanami o kapłaństwie.