W minioną środę, 15. grudnia, w naszym seminarium gościliśmy księdza biskupa Roberta Chrząszcza, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.

Podczas spotkania w seminaryjnej auli ksiądz biskup opowiadał o swojej dotychczasowej pracy misyjnej. Od 2005 roku posługiwał w Brazylii, m.in. wśród mieszkańców faveli w parafii św. Łucji w archidiecezji Rio de Janeiro, gdzie został proboszczem i wybudował parafialny kościół. Biskup nakreślił również, jak wyglądały realia pracy duszpasterskiej w tamtym miejscu. Wspominał wielką życzliwość i otwartość parafian, ale wskazał także na różnego rodzaju wyzwania i trudności. Na koniec spotkania odpowiadał na pytania zadawane przez kleryków. 

Po spotkaniu udaliśmy się na wspólną Eucharystię. W wygłoszonej homilii nasz gość podjął refleksję na temat czasu, patrząc na niego z perspektywy aktualnie przeżywanego w Kościele adwentu. Zaznaczył, że życie każdego człowieka naznaczone jest, w pewien sposób, ciągłym oczekiwaniem, wyznaczaniem celów i zatroskaniem o przyszłość. Tymczasem Bóg niejako domaga się od nas zwrócenia uwagi na to, co tu i teraz. Czas, którym dysponujemy powinien być przede wszystkim przygotowaniem, działaniem, podjęciem inicjatywy, a nie tylko i wyłącznie biernym czekaniem oraz wypatrywaniem końca. Ksiądz biskup podkreślił, że formacja do kapłaństwa to właśnie okres odpowiedniego przysposobienia, czas „wykorzystywania dziś w Boży sposób”.

kleryk Kacper Zapała